پانل ساندویچی از مصالح نوینی است که امروزه بسیار پرکاربرد می باشد. در این مطلب قصد داریم توضیحاتی درباره این که پانل ساندویچی چیست بیان کنیم. این محصولات ساختاری سه لایه دارند که معمولا ساختار آن ها از تزریق فوم های عایقی همچون پلی یورتان به عنوان لایه میانی تشکیل می شود. این فوم در ضخامت های مختلف بین ورق گالوانیزه دو رنگ یا صفحه آلومینیوم تزریق می شود.

پانل ساندویچی
پانل ساندویچی

پانل ساندویچی

پانل ساندویچی یا همان ساندویچ پانل به عنوان پانل سقف ، نما و اتاق های یخچالی استفاده می شود. این مصالح به دلیل سهولت در نصب و گزینه های جانبی جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی هستند. از ورق های فولادی مثل ورق گالوانیزه در سطوح بالا و پایین استفاده می شود. این ورق ها را در رنگ های متنوعی تولید و استفاده می کنند که از این نظر در زیبایی نما نیز کاربرد دارند. علاوه بر این گزینه، فناوری تولید ساندویچ پنل یا همان ساندویچ پانل به گونه ای است که سال ها در برابر خوردگی مقاومت دارند. به کارگیری عایق در لایه میانی و ورق هایی همچون ورق آلومینیومی در تولید پانل گزینه های مهمی هستند . در واقع پانل ساندویچی را به گزینه مناسبی برای ساخت ساخمان های مختلف و سیستم های حامل تبدیل می کنند.

معمولا مواد عایق بندی پایه مورد استفاده در ساندویچ پانل ها پلی اورتان می باشد. علاوه بر این از سنگ های مصنوعی و پلی استایرن نیز استفاده می شود. استفاده از هسته سبک مقاومت در برابر نیروهای برشی و عایق سازی را فراهم می کند. در حالی که صفحات اطراف این هسته مقاومت حهت مقاومت در برابر هوا و ضربه، مقاومت در برابر نیروهای کششی و فشرده سازی هستند.

تاریخچه و توسعه پانل ساندویچی

از این نوع سیستم ساخت و ساز برای مدت قابل توجهی استفاده شده است. به ویژه برای ساخت وسایل نقلیه مانند قطارها و هواپیماها به کار می رفته است. توسعه پانل ساندویچی پیشرفته برای ساختمان ها و صنایع مختلف در ابتدا در سال های ۱۹۳۰ آغاز شد. پس از جنگ جهانی دوم به طور فزاینده ای این محصولات محبوب شدند. مخصوصا با استفاده توسط سازمان هایی نظیر آزمایشگاه ، جنگل ها و نیز معماران ، توسعه ی قابل توجهی در این محصولات رخ داد.

پانل های ساندویچی مدرن می توانند در یک محدوده تقریبا نامحدودی از پیکربندی ، مسطح ، خم ، منحنی و یکپارچه مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین این مصالح در انواع مختلف رنگ، پوشش ، ضخامت و جزئیات لبه ها بسته به الزامات عملکرد در دسترس می باشند.

این مصالح به صورت آماده و پیش ساخته هستند. به ویژه از مزایای آن ها میتوان به پوشش مقاوم ، قدرت ساختاری خوب، سطح بالای عایق و وزن کم اشاره کرد.

انواع پانل ساندویچی

انواع پانل ساندویچی بر اساس معیارهای متفاوتی تقسیم بندی می شوند. از نظر کاربرد آن ها در سقف یا دیوار دو نوع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری داریم. باز هر کدام از این نوع پانل های ساندویچی با توجه به ساختار ، تعداد و جنس لایه های به کار رفته انواع متفاوتی دارند. گروه صنعتی ماموت با به کارگیری با کیفیت ترین مواد در ساخت و تولید این محصولات ، از پیشتازان تولید و فروش ساندویچ پانل در خاورمیانه می باشد.

ساندویچ پانل ها را میتوان از نظر تعداد و ساختار لایه های تشکیل دهنده نیز به انواع ساندویچ پانل یک رو ورق یک رو فویل، دو رو فویل ، دو رو نایلون و یک رو ورق یک رو کاغذ تقسیم بندی کرد. همچنین با توجه به این که جنس لایه میانی از چه موادی باشد ما ساندویچ پانل پلی یورتان ، پلی استایرن و سایر پانل های هم نام با فوم عایق سازنده را داریم.

کاربرد پانل ساندویچی

کاربرد پانل ساندویچی به صورت گسترده در صنایع مختلف جای دارد. به عنوان مثال در ساختمان های تک و چند طبقه ای مورد استفاده قرار می گیرند. در جاهایی که نیاز به مقاومت در برابر آّب و هوا ، مقاومت در برابر باد و غیره باشد، کاربرد ساندویچ پانل اهمیت می یابد. به علاوه از ساندویچ پانل در عایق بندی داخلی ، پانل های سقف ، پارتیشن ها (به عنوان مثال در اتاق های یخچالی و سردخانه ها) و نیز دیوارهای محفظه مقاوم در برابر آتش استفاده می شوند.

انواع ساختمان هایی که در ابعاد جهانی پانل ساندویچی را شامل می شوند به شرح زیر است:

ساختمان های صنعتی
ساختمان های موقت مانند کانکس ها
ساختمان های ذخیره سازی
اتاق های تمیز
ساختمان های کشاورزی
مراکز خرید
ورزشگاه ها
اتاق حمل بار

ساختار ساندویچ پانل ها همچون ساندویچ پانل دیواری میتواند با توجه به موارد کاربرد ، انواع مختلفی از این محصول را به ما بدهد. برای مثال ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی با توجه به زیبایی و سهولت در نصب مورد توجه می باشد. ساندویچ پانل اتاق تمیز از نظر بهداشتی و خصوصیات عایق بودن مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار پانل ساندویچی

پانل ساندویچی شامل قسمت های مختلفی می شود که به اختصار شرح خواهیم داد.
ورق های بیرونی ساندویچ پانل معمولا از فلزات ساخته شده اند:

ورق های فولادی گالوانیزه
آلومینیوم
آلوزینک
فلز روی

این ورق های پوششی معمولا شامل یک هسته پلی یورتان سفت و سخت هستند. اما سایر مواد که هسته را تشکیل می دهند ؛ عبارتند از :

پلی استایرن (EPS)
فوم  XPS  (پلی استایرن اکسترود شده)
پشم معدنی (MWRF)
و در نهایت هسته لانه زنبوری که در آن از موادی مانند پروپیلن هم استفاده میشود.

مزایای پانل ساندویچی

مزایای پانل ساندویچی شامل آن دسته از ویژگی های آن می شود که افراد را به خرید ساندویچ پنل ترغیب می کند.  از جمله مواردی که می توان اشاره کرد:

سهولت و سرعت نصب
سختی
عایق حرارتی ، آتش و صدا
استحکام و دوام
نگهداری ساده و هزینه های پایین
مقاومت شیمیایی و بیولوژیکی
سبک وزن بودن
مقاومت در برابر آب و هوا

با توجه به وجود مزایای این محصول و تولید محصولات با کیفیت توسط شرکت ماموت امروزه طرفداران پانل ساندویچی بسیار زیاد می باشند.

بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل :
  • مجتمع صنعتی ماموت برترین تولید کننده ساندویچ پانل

    شرکت ماموت برندی است که در سال 1370 و در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع شروع به کار کرد و در چند سال اخیر به عنوان بزرگ ترین شرکت در این حوزه مشغول فعالیت است.