شاتکریت دیوارهای تری دی پانل – بتن ریزی ساندویچ پانل

بتن ریزی یا شاتکریت دیوارهای تری دی پانل

شاتکریت دیوار پیش ساخته
شاتکریت دیوار پیش ساخته

شاتکریت در واقع عملیات بتن ریزی برای نصب ساندویچ پانل های دیواری می باشد.
شاتکریت دیوارهای تری دی پانل به روش تَر صورت می گیرد. پس از آماده شدن بتن برای اجرای شاتکریت به وسیله فشار هوا عملیات بتن پاشی بر روی ساندویچ پانل ها انجام می شود.
توصیه می شود در صورت اجرای بتن پاشی اگر از پیمانه کردن مصالح بصورت حجمی استفاده می نمایید حتما میزان سنگدانه ها با سنجش چگالی حجمی بصورت روزانه بررسی شود.
در نظر داشته باشید در عملیات بتن ریزی دیوارهای تری دی پانل بخاطر نصب قرنیزها ضخامت بتن پاشیده شده در پایین دیوارها کم نشود.
همچنین توصیه می شود برای ساخت بتن شاتکریت حتما از بتن ساز اتوماتیک استفاده نمایید و از همزن های دستی استفاده ننمایید.
در موقع شاتکریت یا بتن ریزی دقت شود مصالح بازگشتی در پایین دیوارها انباشه نگردد و پیش از خشک شدن کامل مصالح بازگشتی آن ها را از روی زمین بردارید. همچنین توصیه می شود از مصالح بازگشتی به هیچ عنوان مجددا در عملیات بتن ریزی استفاده نشود.

بتن پاشی ساندویچ پانل
بتن پاشی ساندویچ پانل

دقت داشته باشید پیش از نصب دیوارهای تری دی پانل حتما سطح آن ها را به وسیله آب مرطوب نمایید. البته رعایت این نکته ضروری است که نباید آب بر روی سطح ساندویچ پانل دیواری جمع نگردد.
لازم به ذکر است در هنگام شاتکریت تمام ضخامت دیواری های تری دی پانل را در یک مرحله بتن ریزی نمایید. و سعی کنید که این کار را از سمت پایین به بالا انجام دهید.
شاتکریت دیوارهای تری دی پانل در شرایط خاص
شرایطی که در آیین نامه ساختمان های بتن آرمه برای عملیات بتن پاشی یا شاتکریت در مناطق با آب و هوای گرم و یا سرد بیان شده باید رعایت شود.
توجه داشته باشید که دمای مصالح در زمان ساخت بتن نباید از ۳۲ درجه سانتیگراد بیشتر شود.
در صورتی که در محیط هایی که دمای آن ها کمتر از ۵ درجه سانتیگراد قصد بتن ریزی دارید این کار ممنوع می باشد و در صورتی که دمای هوا به کمتر از این مقدار کاهش یافت با ید مجموعه اقدامات حفاظتی انجام پذیرد.
لازم به ذکر است عملیات شاتکریت برر روی سطوح یخ زده دیوارهای تری دی پانل مجاز نیست.
همچنین برای بتن پاشی در شرایطی که وزش باد شدید است و یا در مواقع بارش باران که سبب جدا شدن دانه های بتن پاشیده شده می شود ممنوعیت وجود دارد. البته این ممنوعیتی برای بتن ریزی بخش هایی از سازه که در معرض وزش باید یا بارش باران نباشند وجود ندارد.

بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل :
  • مجتمع صنعتی ماموت برترین تولید کننده ساندویچ پانل

    شرکت ماموت برندی است که در سال 1370 و در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع شروع به کار کرد و در چند سال اخیر به عنوان بزرگ ترین شرکت در این حوزه مشغول فعالیت است.