سوله سازه ای بسیار محکم و دارای فضای زیاد است ، عمدتا سوله ها را می‌توان برای ساخت سالن های ورزشی چند منظوره و یا استفاده از سوله برای محل های نگه داری بار و وسایل شرکت ها استفاده می‌شود.

در ادامه به صورت کلی درباره انواع سوله و تاریخچه آن اطلاعاتی را به شما می‌دهیم و امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

سوله چیست؟

یکی از مزیت های سوله توانایی ساخت آن در انواع شرایط آّب و هوایی است ، به دلیل این که می‌توان سوله هارا در هر شرایطی ساخت قبل از ساخت این نوع سازه ها باید مسائلی را در نظر گرفت :

 • بررسی میزان وزش باد و سرعت حرکت باد درمنطقه ای که قرار است سازه سوله ما در آن جا ساخته بشود.
 • زیر نظر داشتن میزان بارش منطقه در فصول مختلف سال به ویژه فصل زمستان و میزان بارندگی برف در آن منطقه.
 • میزان اندازه درب ورودی با به اصطلاح دهانه سوله
 • میزان ارتفاع مورد نیاز برای ساخت یک سوله با توجه به کاربرد آن که برای ساخت آن با توجه به نیاز سازه و وزن مصالح به کار برده شده نیاز به جرثقیل است.

شاید جالب باشد بدانید یکی از پر مصرف ترین سازه ای که تا به حال بشر در صنعت ساخت و ساز کشف کرده است ساخت سوله بوده.

به همین علت سوله هارا می‌توان یکی از پر مصرف ترین سازه های بشر دانست ، به دلیل این که از سوله ها در تمام مراکز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به صورت جزئی می‌توان نمونه های کاربردی سوله هارا برای شما بیان کنیم ، استفاده از سوله در ساخت سالن های پرورش مرغ و… ، استفاده از سوله در ساخت سالن ورزشی ، استفاده از سوله در ساخت انبار و …

برای ساخت سوله نباید به هر شخص و یا شرکتی اعتماد کرد به دلیل این که باید در نصب و راه اندازی آن از بهترین نوع پیچ و تجهیزات استفاده شود ، به دلیل این که سال های زیادی قرار است تا با سوله سر و کار داشته باشیم .

پس انتظار می‌رود از بهترین جنس ها در ساخت و راه اندازی آن استفاده شود تا در طولانی مدت دچار مشکل نشود.

برای ساخت سوله ها باید به صورت کلی قبل از دستور ساخت ، ابعاد و میزان شرایط جوی محیط را مورد بررسی قرار داد ، سپس دستور ساخت اسکلت های آن را باتوجه به عوامل بررسی شده بدهد .

سوله چیست

انواع سوله

 • سوله دارای یک دهانه یا ورودی
 • سوله دارای دودهانه و یا بیشتر که به صورت ستون های مشترک ساخته شده اند.
 • سوله دو دهانه دارای یک ورودی و خروجی
 • سوله دارای چندین گوشه که به سوله چند ضلعی معروف است.

مشخصات ظاهری سوله

ظاهر سوله ها اصولا با استفاده از ورق های ساندویچ پانل استفاده می‌شود که علاوه بر داشتن عایق بالا در مقابل سرما و گرما می‌توان زیبایی هم داشته باشد.

از ورق های ساندویچ پانل در ساخت ظاهر سوله ها و سقف سوله ها استفاده می‌شود.

به صورت کلی می‌توان گفت از ساندویچ پانل های دیواری و ساندویچ پانل سقفی در ساخت دیوار و سقف سوله ها به کار برده می‌شود.

به غیر از استفاده از پانل ها در ساخت سقف و دیوار سوله ها می‌توان از موارد دیگری هم استفاده کرد ، اما به دلیل ایزوله بودن ساندویچ پانل و عمر بالایی که دارد سبب شده است یکی از گزینه های اولیه در ساخت سوله ها باشد.

سوله صنعتی

در ساخت سوله های صنعتی به دلیل داشتن ابعاد بسیار متفاوت با دیگر سازه ها نمی‌توان در ساخت آن از پروفیل های موجود در بازار استفاده کرد.

به همین دلیل باید در هنگام ساخت آن ابعاد خود را به سازنده این نوع پروفیل ها که بیشتر برای سقف به کار برده می‌شود داد ، تا با استفاده از این ابعاد اقدام به ساخت آن کنند.

سوله صنعتی

مراحل نصب سوله

به صورت کلی مراحل نصب انواع سوله ها یک هفته زمان می‌برد اما به صورتی است که نمی‌توان زمان دقیق را به آن اختصاص داد.

ساخت قطعات اصلی سوله ها در کارخانه ها صورت می‌گیرد ، و برشکار و نصب آن در محل را اندازی سوله صورت میگیرد ، سپس جوشکاری های مورد نیاز در محل انجام می‌شود و با پیچ ها و مهره مخصوص به خود سوله ها را برپا می‌کنند.

اجزاء سوله

ستون ، دارای رفتر وال پست ، پرلین ، تیر کرین ،دارای میل که به اصطلاح به آن مهار گویند.

بادبند

دارای باد بند از نوع سقفی که دور تا دور سوله را پوشانده است.

اجزای سوله

قیمت سوله

به صورت کلی در ابتدا باید درباره چگونگی محاسبه قیمت آن صحبت کرد که به صورت هرمتر مربع محاسبه می‌شود.

امروزه با توجه به متغیر بودن قیمت های لوازم و… در بازار سبب شده است تا نتوانیم قیمتی ثابت از ساخت سوله در اختیار داشته باشیم به همین دلیل برای به دست آوردن قیمت به روز آن می‌توانید با مشاورین گروه ما در تماس باشید.

 

بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل :
 • مجتمع صنعتی ماموت برترین تولید کننده ساندویچ پانل

  شرکت ماموت برندی است که در سال 1370 و در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع شروع به کار کرد و در چند سال اخیر به عنوان بزرگ ترین شرکت در این حوزه مشغول فعالیت است.