انواع ورق ساندویچ پانل : لیست قیمت انواع ورق پانل ساندویچی شرکت ماموت

ساندویچ پانل چیست

ساندویچ پانل نوعی سازه است که در ساخت خانه های پیش ساخته ، سوله ، کانکس و موارد بسیار دیگری کاربرد دارد. ساختمان پانل ها از سه لایه به هم چسبیده تشکیل شده است. دو لایه فلزی که اغلب از جنس ورق آلومینیوم ، ورق آلوزینک یا ورق گالوانیزه هستند و لایه میانی که نوعی فوم عایق و معمولا از جنس عایق پلی یورتان (پلی اورتان) ، عایق پلی استایرن یا عایق پشم شیشه یا پشم سنگ است.

انواع ورق ساندویچ پانل

همانطور که در بالا توضیح داده شد انواع ورق در ساخت ساندویچ پانل ها بکار می رود که بسته به نوع کاربردی که دارند جنس ورق ها با هم متفاوت است. هر کدام از انواع ورق ساندویچ پانل دارای مشخصات منحصر به فردی می باشند که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

مشخصات انواع ورق ساندویچ پانل

  • ورق آلوزینک

یکی از پرکاربردترین انواع ورق ساندویچ پانل ، ورق آلوزینک است. این ورق با نام های تجاری ZincAlume , AluZinc نیز در بازار شناخته می‌شود. ورق آلوزینک از گالوانیزه نورد شده با ترکیب آلیاژهایی از آلومینیوم و روی و سیلیکون ساخته می‌شود.

از ویژگی های مهم این نوع ورق می توان به قابلیت انعطاف پذیری بالا ، قابلیت جوشکاری و رنگ پذیری اشاره کرد. ورق های آلوزینک به دلیل مقاومت بالا در برابر مواد اسیدی و خوردگی یکی از مهمترین انواع ورق ساندویچ پانل در ساخت دیوار و سقف محیط های صنعتی با شرایط اسیدیته هستند.

این نوع ورق در برابر زنگ زدگی مقاوم بوده و حتی با ایجاد خراشیدگی سطح ورق همچنان این خاصیت را حفظ می کنند.

ورق آلوزینک
ورق آلوزینک
  • ورق آلومینیوم

یکی دیگر از انواع ورق ساندویچ پانل که بسیار سبک و ارزان قیمت هم می‌باشد ورق آلومینیوم است. این نوع ورق قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارد و  در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی بسیار مقاوم است.

از ورق آلومینیوم در ساخت انواع ساندویچ پانل و کاربردهای دیگری مانند صنایع‌هوایی در ساخت هواپیما و بدنه برخی محصولات در صنایع حمل و نقل و خودرو‌سازی استفاده می‌شود. تراکم آلومینیوم حدود یک سوم فولاد است. بنابراین علاوه بر استحکام بالا بسیار انعطاف پذیر و به راحتی قابل شکل‌پذیری است.

بیشترین کاربرد ورق آلومینوم در ساخت و تولید ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی است که این پانل ها در مواردی نظیر ساخت انواع کانکس ، کانتینر، اتاق تمیز ، سالن‌آزمایشگاه و سینما، و ساخت خانه های پیش ساخته کاربرد دارند. همچنین به دلیل وزن سبک در کاربردهایی مانند سازه های مقاوم در برابر زلزله استفاده می شود.

ورق آلومینیوم
ورق آلومینیوم
  • ورق گالوانیزه

نوع دیگر از انواع ورق ساندویچ پانل ، ورق گالوانیزه است. این ورق که در ساخت ساندویچ پانل های دیواری و ساندویچ پانل سقفی کاربرد دارد ترکیبی از فولاد است که با آلیاژ روی پوشش داده می‌شود.

پوشش روی استفاده شده در ساخت ورق گالوانیزه موجب می‌شود تا علاوه بر حفظ سختی و استحکام بالای فولاد در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی بسیار مقاوم باشد. از این جهت ورق گالوانیزه در مواردی که شرایط محیطی مرطوب باشد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گالوانیزه کردن ورق ساندویچ پانل به دو روش گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم دسته بندی می شود.

در روش گالوانیزاسیون سرد از روش الکتروشیمیایی استفاده شده و اصطلاحاً به آن گالوانیزه کردن الکتریکی هم گفته می‌شود.

در روش گالوانیزاسیون گرم که بهترین روش برای گالوانیزه کردن فولاد است، فولاد را با روی مذاب پوشش می‌دهند.

استفاده از ورق گالوانیزه به عنوان یکی از انواع ورق ساندویچ پانل در کاهش هزینه ها ، افزایش طول عمر ورق ساندویچ پانل و سازگاری با تمام شرایط محیطی و آب و هوایی توصیه می‌شود.

این نوع ورق قابلیت شکل‌پذیری و رنگ‌ آمیزی و همچنین مقاومت بسیار بالایی دارد.

ورق گالوانیزه
ورق گالوانیزه
  • ورق فلاشینگ

یکی از بیشترین موارد استفاده ورق فلاشینگ در ساخت ساندویچ پانل هایی است که به عنوان سقف شیروانی مورد بکار می روند. به علاوه از ورق فلاشینگ به عنوان قرنیز پنجره ، پوششی برای دیوار‌چینی لبه پشت بام، و درز گیری نمای ساختمان استفاده می‌شود.

از انواع ورق ساندویچ پانل فلاشینگ می‌توان به سه نوع فلاشینگ ورق کاری ، فلاشینگ پنجره ، فلاشینگ زاویه دار کج ، فلاشینگ پشت بام ، فلاشینگ تاج  و فلاشینگ زیر تاج اشاره کرد.

 

از مزایای ورق فلاشینگ می‌توان به عنوان استفاده برای دیواره آب‌بند و درزگیر در کنار ساندویچ پانل سقفی نام برد.

ورق فلاشینگ
ورق فلاشینگ
  • ورق شادولاین

یکی دیگر از ورق های ساندویچ پانل که در ساخت سقف شیروانی کاربرد دارد ورق شادولاین است. این ورق شباهت هایی به ورق ساندویچ پانل ذوزنقه ای دارد و در ساخت ساندویچ پانل سقفی بکار می‌رود.

از مهمترین مزایای استفاده از ورق شادولاین استحکام بالا ، مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی است.

ورق شادولاین

  • ورق دامپا

از ورق دامپا در پوشش سقف و دیوار استفاده می شود. از این جهت در ساخت ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی بسیار کاربرد دارد. از نظر ظاهری بسیار زیبا است.

نوع ساده این ورق در پانل هایی با ضخامت ۰٫۶ تا ۰٫۷ میلیمتر و نوع رنگ شده آن در ساخت پانل هایی با ضخامت ۰٫۴ تا ۰٫۵ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وزن هر پانل ورق دامپا بطور تقریبی حدود ۸ کیلوگرم است.

ورق دامپا
ورق دامپا
  • ورق آبرو

از ورق آبرو برای خارج کردن آب از روی سقف های شیروانی استفاده می شود.

ار انواع ساندویچ پانل آبرو می توان به ابرو فیتیله ای که به شکل مخفی کار می شود. و ورق آبرو لندنی که نظیر دایره است و نوع دیگر آبرو جعبه ای است که ظاهری شبیه به چهار گوش دارد می توان نام برد.

اندازه استاندارد این نوع ورق ۱۰، ۱۲ و ۱۵ سانتیمتر است و ضخامت آن ۱ میلیمتر می باشد.

ورق آبرو
ورق آبرو

 

مشخصات انواع ساندویچ پانل
مشخصات ورق ساندویچ پانل

قیمت انواع ورق پانل ساندویچی

قیمت انواع ورق ساندویچ پانل نسبت به سایر مصالح ساختمانی سنتی بسیار مقرون به صرفه تر است. به علاوه هزینه های مربوط به حمل و نصب این پانل ها بسیار پایین بوده و صرفه اقتصادی بیشتری نصبت موارد مشابه دارد.

از طرف دیگر بعد از نصب ساندویچ پانل می توان برای استفاده مجدد در فضاهای دیگر این پانل ها را با دمونتاژ نمایید.

بسته به اینکه ساندویچ پانل در کجا استفاده شود قیمت آن نیز می‌تواند متفاوت باشد. البته این اختلاف قیمت در متراژهای پایین چندان مطرح نیست.

مواد تشکیل دهنده ورق ساندویچ پانل به دلیل وارداتی بودن در قیمت تمام شده این پانل ها موثر است. بطور مثال لایه عایق که در ساخت انواع ورق ساندویچ پانل استفاده می شود وارداتی است و بر قیمت ساندویچ پانل موثر است.

در ادامه لیست قیمت انواع ورق پانل را بر اساس ضخامت ، نوع ورق و عرض ساندویچ پانل مشاهده می‌نمایید.

به علت نوسانات بازار امکان درج قیمت بطور ثابت وجود ندارد. بنابراین لطفا جهت استعلام قیمت روز ساندویچ پانل با کارشناسان واحد فروش شرکت ماموت تماس بگیرید.

لیست قیمت ساندویچ پانل ماموت
لیست قیمت ساندویچ پانل ماموت
بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل :
  • مجتمع صنعتی ماموت برترین تولید کننده ساندویچ پانل

    شرکت ماموت برندی است که در سال 1370 و در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع شروع به کار کرد و در چند سال اخیر به عنوان بزرگ ترین شرکت در این حوزه مشغول فعالیت است.